Jakub Škrha

Jakub Škrha je perkusista, hudební dramaturg a manažer. Jako perkusista se nejvíce zaměřuje na brazilské rytmy a sambu, ovšem své uplatnění najde v široké škále různých žánrů. Po absolvování Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně se rozhodl pro aktivní kariéru muzikanta. Žil dva roky v Rio de Janeiru, hlavním městě samby, kde studoval rytmy a hru na perkuse u těch nejlepších brazilských učitelů. Jako jeden z mála Evropanů a jako jediný Čech se stal součástí toho největšího a nejslavnějšího karnevalu na světě, karnevalu v Riu. Dva roky po sobě hrál v bubenickém orchestru (batería) školy samby Unidos do Viradouro a Academicos do Cubango. Kromě hraní a zkušeností se školami samby v Riu Jakub v Brazílii studoval rytmy a perkuse v “Maracatu Brasil – Ritmos Brasileiros e Universais” a také v “Escola Portatil da Música – Casa do Choro” a učil se od předních brazilských perkusistů.

Tyto zkušenosti z Brazílie ho přivedly k založení moderní profesionální bubenické show Ritmo Factory, která hraje rytmy celého světa ve svém originálním podání a nejvíce je inspirovaná Brazílií a Jižní Amerikou. Zároveň také založil bubenickou školu samby Escola de Samba Brno pro širokou veřejnost. Jakub Škrha je dramaturgem a jedním z hlavních organizátorů mezinárodního festivalu Brasil Fest Brno. Společně s Ritmo Factory a Escola de Samba Brno se stal firemním hráčem světového výrobce bubnů a perkusí značky Meinl Percussion.

Doma v České republice za svou kariéru odehrál mnoho koncertů a bubenických show. Společně s Ritmo Factory vystupoval na řadě významných festivalů, městských slavností, firemních večírků a vedl spoustu workshopů a teambuildingů. Spolupracuje s předním českými muzikanty, například se zpěvačkou Anna K, kterou doprovází jako host na perkuse po celé ČR. Společně s Gabriel Policarpo vedl bubenický samba workshop na velkém mezinárodním festivalu Drumpoint. Měl na starosti hudební část programu při slavnostním otevření Českého domu na Letních olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiru. Byl součástí bubenické show pro Prague Playoffs v O2 areně, na Expo v Miláně anebo na úvodním ceremoniálu finále Ligy mistrů mezi Bayernem Mnichov a Chelsea v pražském Edenu.